środa, 26 maja 2010

konferencja: BAŁKANY. WYMIAR EUROPEJSKI

Zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową, której towarzyszyć będzie wieczór filmowy w Klubie RE! :)

Harmonogram konferencji

„Bałkany. Wymiar europejski”
Organizowanej przez
Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych
Przy współudziale
Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ
oraz
Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ
31.05.2010

9.30 wykład otwierający konferencję
I Panel: Państwa bałkańskie jako przedmiot polityki międzynarodowej
(sala 24, Polska Akademia Umiejętności, ul. Sławkowska 17)
10.00 – 11.30 referaty ekspertów
Á. Engelmayer (b. ambasador Węgier w RP) – Polityka Zagraniczna Republiki Węgierskiej, a Bałkany
dr P. Olszewski (Zakład Europeistyki, Instytut Studiów Politycznych PAN) – Polityka UE wobec Bałkanów Zachodnich
dr P. Borkowski ( Uniwersytet Warszawski) – Bałkany - kłopotliwy wyjątek w polityce jednoczącej się Europy wobec sąsiedztwa
11.30 – 12.00 przerwa kawowa
12.00 – 13.00 panel dyskusyjny – Bałkański węzeł gordyjski. Jak rozwikłać ten problem.
13.00 – 14.00 Przerwa obiadowa
II Panel: Wyjście z „bałkańskiego kotła” - droga ku Europie
(sala 24, Polska Akademia Umiejętności, ul. Sławkowska 17)
14.00 – 14.45 referaty studentów
P. Majewski (UJ) - „Wpływ wojny w byłej Jugosławii na proces akcesyjny krajów bałkańskich”
Ł. Koltuniak (UJ) - „Od czarnej dziury do tygrysa Bałkanów Albania w latach 1999-2010"
14.30 – 17.00 referaty ekspertów
T. Żornaczuk (PISM) – Współczesne wyzwania dla procesu integracji europejskiej na Bałkanach Zachodnich
dr hab. J. Wojnicki (Wydział Nauk Politycznych AH im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku) – Modernizacje systemów politycznych państw bałkanskich
dr M. Babić (Katedry Europeistyki UW) – Bośnia i Hercegowina w perspektywie członkostwa w Unii Europejskiej. Wybrane problemy
M. Szpala (Ośrodek Studiów Wschodnich) - Ograniczenie unijnej polityki rozszerzenia wobec Bośni
dr M. Czerwiński (Instytut Filologii Słowiańskiej UJ) - Chorwacja - w europejskiej poczekalni
17.00 – 17.15 przerwa kawowa
17.15 – 18.00 panel dyskusyjny – Unijna perspektywa Bałkanów – jedyna alternatywa?
III Panel: Wieczór kultury bałkańskiej
(Klub Re, Ul. Mikołajska 5)
19.00 Film dokumentalny: Priča o: QUEER Sarajevo Fesyival 2008
Prelekcja – Husein Oručewić – Obrona publicznych przestrzeni – obrona naszej przyszłości
Film fabularny: „Karaula” („Posterunek graniczny” reż. Rajko Grlić)



AM

Na początek o polityce, a na deser o banicy



22 maja w świątecznym wydaniu Gazety Wyborczej ukazały się dwa bardzo ciekawe artykuły. Pierwszy autorstwa bułgarskiego politologa Iwana Krastewa porusza problemy współczesnej Europy. Artykuł zatytułowany Europa i świat. Północ, północny zachód i samo południe dostępny jest na stronie gazety, pod niżej podanym linkiem.

Europa i świat. Północ, północny zachód i samo południe
Przez lata żyliśmy w politycznie poprawnej fikcji: że Niemcy i Grecja mają te same prawa. Nie możemy dłużej udawać, że duzi nie są duzi, a mali nie są mali. Przesłanie dla Greków? Najbliższa dekada będzie dla was tym, czym były lata 90. dla Polaków

Więcej... http://wyborcza.pl/1,97738,7919194,Europa_i_swiat__Polnoc__polnocny_zachod_i_samo_poludnie.html?as=1&startsz=x#ixzz0p1nZ03fI


Natomiast w sobotnim dodatku do gazety "Turystyka" w dziale Podróże Kulinarne można przeczytać o banicy, dudziarzach i Sładkopojnej Czuczulidze, czyli festiwalu piosenki dziecięcej, który w tym roku odbędzie się 7 lipca w Burgas. Cały artykuł znajduje się tu:http://wyborcza.pl/1,90889,7916525,Podroze_kulinarne___Burgas__Banica_przez_caly_rok.html

Miłego czytania!

AM

środa, 19 maja 2010

Реклама 7days

Bułgarskiego można się uczyć na różne sposoby. Warto od czasu do czasu wychylić nos ze stron podręcznika i posłuchać radia, pooglądać telewizję, czy przeczytać gazetę. Można również zaznajomić się z językiem jakiego używają młodzi Bułgarzy, a to najlepiej widać w nowych reklamach:-)




Miłego oglądania!

AM

Ślady obcego panowania w języku, kulturze i świadomości narodów południowosłowiańskich


Koło Naukowe Slawistów im. Tadeusza Lehra-Spławińskiego ma zaszczyt zaprosić wszystkich Pracowników, Studentów oraz Sympatyków Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ na Międzynarodową konferencję oraz Panel dyskusyjny: Ślady obcego panowania w języku, kulturze i świadomości narodów południowosłowiańskich.

Projekt ma na celu obudzenie w młodych slawistach zainteresowania paradoksalną wartością dziedzictwa kulturowego, jakie pozostawiło jarzmo obcego panowania.

Konferencja odbędzie się 24 maja 2010 roku w Auli Małej Auditorium Maximum UJ

W programie konferencji:

11:00 – 13:00 – odczyt referatów:

13:00 – 13:20 – przerwa na kawę

13:20 – 15:00 – odczyt referatów:

Po konferencji zapraszamy na specjalny Panel dyskusyjny, który rozpocznie się o 16:00 w Czytelni Instytutu Filologii Słowiańskiej.

Panel z udziałem studentów z Uniwersytetu w Niszu, Uniwersytetu w Wielkim Tyrnowie oraz studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie źródłem rzetelnej i konkretnej wiedzy, okazją do wymiany doświadczeń i opinii oraz polem do otwartej dyskusji dla wszystkich uczestników.


AM



Bułgarski Instytut Kultury


W sobotę 15 maja mieliśmy okazję odwiedzić Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie. Instytut istnieje od 1952 roku jako Ośrodek Kulturalno-Informacyjny Bułgarii, w oparciu o porozumienie zawarte między rządami Polski i Bułgarii.

Tak się złożyło, że nasza wizyta w Instytucie zbiegła się z organizowaną co roku w Warszawie Nocą Muzeów. Również Instytut Bułgarski brał udział w tym wydarzeniu. Z tej okazji przygotowano specjalny program dla gości, którzy wybrali się na nocne zwiedzanie. W tym roku w Instytucie zaprezentowano:

- Multimedialną prezentację fotografii z Klasztorów na Górze Athos. Prezentacja została udostępniona przez Andreja Janewa, bułgarskiego artystę, który w kwietniu 2010 roku wystawiał w Galerii SERDIKA oraz w Galerii Bułgarskiego Instytutu Kultury dzieła powstałe podczas swojej podróży na górę Athos.
- Prezentację unikalnej biżuterii, wykonanej z oryginalnych materiałów (wytapiane szkło, metal, orzech kokosowy, drewno) autorstwa Eweliny Penewej.

Nam szczególnie przypadła do gustu oryginalna biżuteria wykonana przez artystkę z Warny. Najciekawszym elementem wystawy była seria naszyjników, która przedstawiała siedem grzechów głównych. Sam naszyjnik połączony z tytułem stanowił niesamowitą całość o dodatkowym znaczeniu i mocniejszym wyrazie. Na przykład wisiorek zrobiony z różnych materiałów o fioletowym odcieniu nabierał niezwykłego znaczenia kiedy zauważyłyśmy jego nazwę "zazdrość".
Jednak najbardziej ze wszystkich dzieł Eweliny Penewej rzucały się w oczy szelki i krawat ozdobione kolorowymi szkiełkami.
Więcej o artystce można przeczytać na jej stronie autorskiej:
jak również na stronie galerii z Warny:


Serdecznie dziękujemy Pani kustosz i Ewelinie Penewej za oprowadzenie nas po wystawie!


AM






wtorek, 11 maja 2010

Dni Cyryla i Metodego


W ramach obchodów Dni Św. Cyryla i Metodego 13.05.2010 r. w Podlaskim Centrum Kultury Prawosławnej zostanie otwarta VI Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu „Cyryl i Metody w języku i kulturze Słowian”, tradycyjnie organizowana jest przez Zakład Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie, Kolegium Licencjackie UMCS w Białej Podlaskiej i Podlaską Fundację Wspierania Talentów pod honorowym patronatem Ordynariusza Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Arcybiskupa Abla oraz Prezydenta Miasta Biała Podlaska Andrzeja Czapskiego. Konferencja zrzesza wybitnych naukowców z wielu uniwersytetów krajowych i zagranicznych.

Imprezą towarzyszącą konferencji będzie wystawa fotografii „Złote karty bułgarskiego średniowiecza”, autorstwa Aksinii Dżurowej oraz Ivo Hadżimiszewa, udostępnione przez Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie. Wystawa zorganizowana dzięki uprzejmości Galerii „Ulica Krzywa” w Białej Podlaskiej będzie zaprezentowana w Galerii przy ul. Narutowicza 23B w Białej Podlaskiej, a otwarcie planowane jest 13 maja 2010 roku na godzinę 13.00


AM

wtorek, 4 maja 2010

słonecznej wiosny!



Mimo deszczowego początku maja do Krakowa już parę tygodni temu przyleciały bociany. Zgodnie z bułgarskim obyczajem wraz z przybyciem bocianów zawiesza się marteniczkę na kwitnącym drzewie. Niektórzy wypowiadają wtedy życzenie. Podobno zawsze się ono spełnia.
Z marteniczką wiąże się również obyczaj chowania jej pod kamień. Gdy po kilku dniach pojawią się tam mrówki jest to dobra wróżba dla wszystkich hodowców bowiem oznacza ona znaczne powiększenie stada owiec czy krów.
My zawiesiliśmy naszą marteniczkę na kwitnącej jabłoni. A życzeniem była słoneczna wiosna, miejmy nadzieję, że wkrótce się spełni...

Kilka ciekawych informacji można znaleźć tu: http://www.etnologia.uni.lodz.pl/index.php?id=185

AM


Warsztaty tańców bułgarskich



Już po raz kolejny w Warszawie odbędą się warsztaty tańców bułgarskich organizowane przez Katarzynę Witek. Odbędą się one w dniach 8-9 maja w Gimnazjum nr 15. Wszystkich chętnych zapraszamy na stronę:

AM

Impreza Bułgarska

Serdecznie zapraszamy na imprezę bułgarską, która odbędzie się 8 maja
w klubie ArtClub na ulicy Łobzowskiej 3.
Podczas bałkańskiej zabawy można będzie zobaczyć występ zespołu Iglika.
więcej na stronie:



AM