niedziela, 26 czerwca 2011

Szopska na śniadanie, obiad i kolację!


zdjęcie autorstwa Kasi Boni
"Jak to jest, że połączenie ogórka z pomidorem, papryką, dymką i drobno pokruszonym owczym serem uzależnia? Głowiliśmy się nad tym przez całe dwa tygodnie wakacji w Bułgarii..." O szopskiej i innych bułgarskich przysmakach bardzo ciekawie pisze Kasia Boni na blogu turystycznym peron4.pl

Artykuł Kasi można przeczytać pod linkiem http://www.peron4.pl/kuchnia-bulgarska-produkty-produkty-produkty/

Ania

piątek, 17 czerwca 2011

Balkan Party w Imbirze


29 czerwca (dokładnie w ostatni dzień naszej sesji) w klubie Imbir (tym samym, w którym my organizowaliśmy imprezę bałkańską) odbędzie się wielka wakacyjna impreza BALKAN PARTY.
Wstęp wolny!

Ania

poniedziałek, 13 czerwca 2011

Картинен речник


Najlepszy do nauki nowych słówek, niezastąpiony do powtórki przed egzaminem - słownik obrazkowy! Dzielę się z wszystkimi tym cennym znaleziskiem na jednej ze stron www. Niestety jeszcze nie wszystkie słówka są przetłumaczone na język bułgarski, ale ponad połowa stron już działa. Przy okazji można zaznajomić się z esperanto:-)


Pod każdą stroną słownika znajduje się link do ćwiczeń leksykalnych. Miłej nauki i zabawy!

Ania

Festiwal Nauki w Krakowie

oficjalne logo festiwalu

XI Festiwal Nauki w Krakowie pod hasłem "Materia - Człowiek - Kultura", odbył się w dniach 11 do 14 maja 2011 r. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu nawiązywało do dwojga znamienitych noblistów – Marii Skłodowskiej - Curie oraz Czesława Miłosza.W tym roku głównym organizatorem był Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a przedstawicielami stoiska slawistycznego - bułgaryści:-) Przeprowadzaliśmy liczne konkursy językowe, mieliśmy pyszne lokum i wiele ciekawych nagród książkowych. W pracy przy organizacji stosika slawistycznego wspierał nas nasz opiekun dr Jan Stradomski. Za pomoc serdecznie mu dziękujemy! Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z festiwalu, kolejną część wstawimy w formie galerii.






Razem z Asią wystąpiłyśmy całkiem niespodziewanie w filmiku, w którym można usłyszeć życzenia urodzinowe w różnych językach.


Ania

X Konkurs Muzyki Ludowej

oficjalne logo konkursu

Wielkopolska jest jednym z nielicznych regionów w Europie, który w swoim terenie posiada aż 5 (spośród 8 w skali całego kraju), funkcjonujących jeszcze po dziś dzień, odmian dud. Gmina Siedlec i powiat wolsztyński, leżące na styku Królestwa Kozła i Krainy Dud, są jednym z tych nielicznych obszarów w Polsce, na których jeszcze do niedawna występowały „dudy z krzywym rogiem” i „kozioł z długim bąkiem” (K. Miaskowski 1612). Żywotność i rangę tradycji dudziarskich podkreśla jeszcze jeden – unikalny w skali całego kraju – fakt przeprowadzenia Pierwszego Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy 20 czerwca 1937 r., w ogrodach ks. kanonika Edmunda Majkowskiego.

W ramach konkursu odbędzie się 7. edycja Szlaku Koźlarskiego im. Tomasza i Walentego Brudłów, (Kopanica-Wąchabno - Wojnowo - Stare i Nowe Kramsko - Grójec Mały).
W konkursie prócz Dudziarzy i Koźlarzy z Wielkopolski, udział weźmie kapela gajdarzy i tancerze zespołu „ETNORITAM” z Płowdiw (Bułgaria).
Firma Bułeco przedstawi swoje produkty kuchni bałkańskiej. Po raz 3. na Szlaku (piątek, 17.VI.2011, Kopanica-Linie) pojawi się też Bryczka Literatów z Dominikiem Pauksztą na czele.

źródło: bikpolska.pl
strona z informacjami o konkursie: http://kml.siedlec.pl

Ania

II Noc Języków w Krakowie


28 maja odbyła się w Krakowie II Noc Języków Obcych. Organizatorem językowego wydarzenia był Instytut Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studenckie Koło Esperantystów UJ.
Na rozpoczynających się co pół godziny, równocześnie w kilku salach, minikursach 20 języków obcych, uczestnicy mogli usłyszeć języki, poznać ich główne cechy, nauczyć się paru podstawowych wyrażeń. Do wyboru były języki: arabski, bułgarski, czeski, esperanto, francuski, hebrajski, hindi, hiszpański, japoński, kurdyjski, litewski, łacina, niemiecki, perski, rosyjski, sanskryt, tamilski, tureckim, ukraiński, urdu.

My (ja, Marta i Ola) wcieliłyśmy się w rolę naszych lektorów i za pomocą kolorowych literek z cyrylicą uczyłyśmy alfabetu i ciekawych bułgarskich słówek. Nam się bardzo podobało, mamy nadzieję, że słuchaczom również:-)

Ania

Rodopy na wakacje


Już jutro ostatni dzień semestru letniego. Przed nami dwa tygodnie sesji i WAKACJE:-) Tego lata również kilka osób z naszej grupy wybiera się do Bułgarii na kurs języka i kultury. Strasznie im zazdroszczę, ale jak mi się poszczęści, to być może pod koniec lipca zajrzę do Lozen i Wielkiego Tyrnowa. W związku ze zbliżającym się latem, w gazetach od kilku tygodni pojawiają się artykuły o miejscach wartych odwiedzenia. Miłym zaskoczeniem jest reportaż o podróży do Bułgarii w "Turystyce" - dodatku do Gazety Wyborczej. Autorzy bowiem zdecydowali się odwiedzić Rodopy, pasmo górskie, szczególnie nam bliskie (my też byłyśmy w jaskini Orfeusza:-). Poniżej zamieszczam zdjęcia części artykułu. Całość można przeczytać na stronie gazety: http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,9545179,Bulgaria__Rodopy___najpiekniejsze_gory.html

Ania