niedziela, 26 czerwca 2011
Szopska na śniadanie, obiad i kolację!
zdjęcie autorstwa Kasi Boni
"Jak to jest, że połączenie ogórka z pomidorem, papryką, dymką i drobno pokruszonym owczym serem uzależnia? Głowiliśmy się nad tym przez całe dwa tygodnie wakacji w Bułgarii..." O szopskiej i innych bułgarskich przysmakach bardzo ciekawie pisze Kasia Boni na blogu turystycznym peron4.pl
Artykuł Kasi można przeczytać pod linkiem http://www.peron4.pl/kuchnia-bulgarska-produkty-produkty-produkty/
Ania
Labels:
Kulinaria
piątek, 17 czerwca 2011
Balkan Party w Imbirze
29 czerwca (dokładnie w ostatni dzień naszej sesji) w klubie Imbir (tym samym, w którym my organizowaliśmy imprezę bałkańską) odbędzie się wielka wakacyjna impreza BALKAN PARTY.
Wstęp wolny!
Ania
Labels:
Wydarzenia
poniedziałek, 13 czerwca 2011
Картинен речник
Najlepszy do nauki nowych słówek, niezastąpiony do powtórki przed egzaminem - słownik obrazkowy! Dzielę się z wszystkimi tym cennym znaleziskiem na jednej ze stron www. Niestety jeszcze nie wszystkie słówka są przetłumaczone na język bułgarski, ale ponad połowa stron już działa. Przy okazji można zaznajomić się z esperanto:-)
Pod każdą stroną słownika znajduje się link do ćwiczeń leksykalnych. Miłej nauki i zabawy!
Ania
Labels:
Język
Festiwal Nauki w Krakowie
oficjalne logo festiwalu
XI Festiwal Nauki w Krakowie pod hasłem "Materia - Człowiek - Kultura", odbył się w dniach 11 do 14 maja 2011 r. Hasło tegorocznej edycji Festiwalu nawiązywało do dwojga znamienitych noblistów – Marii Skłodowskiej - Curie oraz Czesława Miłosza.W tym roku głównym organizatorem był Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a przedstawicielami stoiska slawistycznego - bułgaryści:-) Przeprowadzaliśmy liczne konkursy językowe, mieliśmy pyszne lokum i wiele ciekawych nagród książkowych. W pracy przy organizacji stosika slawistycznego wspierał nas nasz opiekun dr Jan Stradomski. Za pomoc serdecznie mu dziękujemy! Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z festiwalu, kolejną część wstawimy w formie galerii.
Razem z Asią wystąpiłyśmy całkiem niespodziewanie w filmiku, w którym można usłyszeć życzenia urodzinowe w różnych językach.
Ania
Labels:
Wydarzenia
X Konkurs Muzyki Ludowej
oficjalne logo konkursu
Wielkopolska jest jednym z nielicznych regionów w Europie, który w swoim terenie posiada aż 5 (spośród 8 w skali całego kraju), funkcjonujących jeszcze po dziś dzień, odmian dud. Gmina Siedlec i powiat wolsztyński, leżące na styku Królestwa Kozła i Krainy Dud, są jednym z tych nielicznych obszarów w Polsce, na których jeszcze do niedawna występowały „dudy z krzywym rogiem” i „kozioł z długim bąkiem” (K. Miaskowski 1612). Żywotność i rangę tradycji dudziarskich podkreśla jeszcze jeden – unikalny w skali całego kraju – fakt przeprowadzenia Pierwszego Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy 20 czerwca 1937 r., w ogrodach ks. kanonika Edmunda Majkowskiego.
W ramach konkursu odbędzie się 7. edycja Szlaku Koźlarskiego im. Tomasza i Walentego Brudłów, (Kopanica-Wąchabno - Wojnowo - Stare i Nowe Kramsko - Grójec Mały).
W konkursie prócz Dudziarzy i Koźlarzy z Wielkopolski, udział weźmie kapela gajdarzy i tancerze zespołu „ETNORITAM” z Płowdiw (Bułgaria).
Firma Bułeco przedstawi swoje produkty kuchni bałkańskiej. Po raz 3. na Szlaku (piątek, 17.VI.2011, Kopanica-Linie) pojawi się też Bryczka Literatów z Dominikiem Pauksztą na czele.
źródło: bikpolska.pl
strona z informacjami o konkursie: http://kml.siedlec.pl
Ania
Labels:
Bułgarzy w Polsce,
Wydarzenia
II Noc Języków w Krakowie
28 maja odbyła się w Krakowie II Noc Języków Obcych. Organizatorem językowego wydarzenia był Instytut Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Studenckie Koło Esperantystów UJ.
Na rozpoczynających się co pół godziny, równocześnie w kilku salach, minikursach 20 języków obcych, uczestnicy mogli usłyszeć języki, poznać ich główne cechy, nauczyć się paru podstawowych wyrażeń. Do wyboru były języki: arabski, bułgarski, czeski, esperanto, francuski, hebrajski, hindi, hiszpański, japoński, kurdyjski, litewski, łacina, niemiecki, perski, rosyjski, sanskryt, tamilski, tureckim, ukraiński, urdu.
My (ja, Marta i Ola) wcieliłyśmy się w rolę naszych lektorów i za pomocą kolorowych literek z cyrylicą uczyłyśmy alfabetu i ciekawych bułgarskich słówek. Nam się bardzo podobało, mamy nadzieję, że słuchaczom również:-)
Ania
Labels:
Wydarzenia
Rodopy na wakacje
Już jutro ostatni dzień semestru letniego. Przed nami dwa tygodnie sesji i WAKACJE:-) Tego lata również kilka osób z naszej grupy wybiera się do Bułgarii na kurs języka i kultury. Strasznie im zazdroszczę, ale jak mi się poszczęści, to być może pod koniec lipca zajrzę do Lozen i Wielkiego Tyrnowa. W związku ze zbliżającym się latem, w gazetach od kilku tygodni pojawiają się artykuły o miejscach wartych odwiedzenia. Miłym zaskoczeniem jest reportaż o podróży do Bułgarii w "Turystyce" - dodatku do Gazety Wyborczej. Autorzy bowiem zdecydowali się odwiedzić Rodopy, pasmo górskie, szczególnie nam bliskie (my też byłyśmy w jaskini Orfeusza:-). Poniżej zamieszczam zdjęcia części artykułu. Całość można przeczytać na stronie gazety: http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,9545179,Bulgaria__Rodopy___najpiekniejsze_gory.html
Ania
Labels:
Podróże
Subskrybuj:
Posty (Atom)