sobota, 30 stycznia 2010
Brak Ci Słów? Zajrzyj Tu!
Brak Ci Słów? Zajrzyj Tu?
środa, 20 stycznia 2010
Stypendia
Przydatne informacje dla przyszłych stypendystów:
Program współpracy między Ministerstwem Edukacji i Nauki Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Bułgarii (obowiązuje do marca 2010 roku)
- Program przewiduje wymianę:
- pracowników naukowo-dydaktycznych na staże naukowe w łącznym limicie rocznym do 10 miesięcy (długość stażu może wynosić od 1 do 10 miesięcy)
- doktorantów na pobyty studyjne w łącznym limicie rocznym do 10 miesięcy
- 10 studentów filologii bułgarskiej na 5-cio miesięczne studia częściowe
- studentów innych kierunków na studia częściowe w łącznym limicie rocznym do 30 miesięcy
- 9 studentów filologii bułgarskiej oraz specjalistów w zakresie języka bułgarskiego na miesięczne kursy językowe
Więcej o stypendiach na stronie: http://www.buwiwm.edu.pl/wym/informacje.htm
AM
wtorek, 19 stycznia 2010
„PIĘCIOKSIĄG IZAAKA”
"Powieść znanego bułgarskiego scenarzysty Angela Wagensteina „Pięcioksiąg Izaaka” jest częścią jego trylogii poświęconej losowi europejskich Żydów w czasie II wojny światowej. Trylogia (pozostałe powieści: „Daleko od Toledo” i „Żegnaj Szanghaj”) została wydana w Niemczech, Francji i Rosji. Pięcioksiąg Izaaka to opowiadanie o niezwykłych losach dwóch Żydów – krawca i rabina z małego miasteczka w Galicji. Paradoksy i kaprysy XX wieku periodycznie zmieniały im ojczyzny, ideały narodowe i obozy koncentracyjne, aby w końcu ich pozostawić w głębokiej zadumie nad sensem i bezsensem wojen. Pomimo tragicznego tła powieść obfituje w wesołe historie, żydowskie dowcipy i paradoksalne zwroty losu bohaterów.
Angel Wagenstein urodził się 1922 roku w Płowdiw. Ukończył scenopisarstwo w Moskwie. Jest autorem 50 scenariuszy do filmów – fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Od 1950 roku scenarzysta Bułgarskiej Kinematografii oraz DEFA. Film według jego scenariusza „Gwiazdy” (1959), w reżyserii Konrada Wolfa, otrzymał specjalną nagrodę jury Festiwalu Filmowego w Cannes. Najbardziej znane filmy według jego scenariusza to: „Aneks do prawa obrony państwa”, „Goya”, „Gwiazdy we włosach, łzy w oczach”, Borys I, „Po końcu świata”.
Spotkanie poprowadzi Jan Strzałka Translacja spotkania - Jordanka Georgiewa – Okoń."
(źródło: http://www.bikpolska.pl/node/110)
AM
Kinowy styczeń w Krakowie
AM
wtorek, 12 stycznia 2010
Romeo i Julia na Półwyspie Bałkańskim - recenzja z Guczy
Krakowskie kino Agrafka sprawiło nam miłą niespodziankę - w dniu 11 stycznia odbyła się projekcja filmu "Gucza! Pojedynek na trąbki" produkcji austriacko-niemiecko-
Tytułowa Gucza jest najsłynniejszym na świecie festiwalem gry na trąbce. Wokół tego wydarzenia obraca się fabuła filmu - główny bohater, młody cygan Romeo, jest trębaczem i marzy mu się występ na Guczy. Jednocześnie, jest zakochany w pięknej Julianie (zbieżność imion bohaterów ze słynną sztuką Szekspira z pewnością nie jest przypadkowa), córce Serba, również trębacza, który nie akceptuje związku Juliany z cyganem. Romeo swoimi muzycznymi umiejętnościami postanawia mu udowodnić, że to nie kolor skóry jest najważniejszy.
"Gucza..." jest bardzo bałkańskim filmem - trochę prześmiewczego kiczu (ironicznie górnolotne dialogi i sytuacje), dużo humoru, a przed wszystkim mnóstwo świetnej muzyki. Reżyser Dušan Milić w bardzo przyjemny dla widza sposób ukazuje bałkańskiego ducha i mimo banalnej fabuły i wtórnych chwytów, film ogląda się świetnie. Przekazuje uniwersalne wartości, takie jak tolerancja, czy siła wyrazu poprzez muzykę (czasem można odnieść wrażenie, że zamiast słów bohaterowie porozumiewają się poprzez dźwięki wydobywane z trąbki), jednak na pierwszym planie jest ta niepowtarzalna atmosfera, której nie da się stworzyć nigdzie indziej, jak na Półwyspie Bałkańskim.
PT
poniedziałek, 11 stycznia 2010
Bułgarskie animacje!
DFK rotunda zaprasza na WĘDRÓWKI PO KRAINACH ANIMACJI
ASIFA Polska (Association Internationale du Film d'Animation – Międzynarodowe Stowarzyszyszenie Filmu Animowanego) prezentuje na 50-lecie ASIFA Grupę Narodową ASIFA Bułgaria:
Habanera, reż. Dragomir Sholev, 2003,
Deliverance, reż. Kalina Vutova, 2001,
Sunday Evening, reż. Kalina Vutova, 2002,
Extazy, reż. .Assia Kovanova, Ivan Stoyanovich, 2003,
Fake, reż. .Assia Kovanova, 2001,
Strokes and Anvils, reż. .Iassen Djabirov, 2002,
Tale of Loneliness, reż. .Kiril Ivanov, 2005,
The Pianist, reż. .Vesselin Dochev, 2005,
Is It So, reż. .Silvia Serezliiska, 2002,
Madness, reż. .Svilen Dimitrov, 2000,
The Long Walk, reż. .Svilen Dimitrov, 2001,
Deranged, reż. .Svilen Dimitrov, 2002,
Motivation, reż. .Svilen Dimitrov, 2004,
Yellow, reż. .Ivan Roussev, 2001, 3'
Data: 20.01.2010 Start: 18:00 Sala: dolna
Wszystkich zachęcamy do obejrzenia animacji!
AM
Brak Ci Słów? Zajrzyj Tu!
Autorem słownika, który dziś przedstawiamy jest Leszek Tylko. Promotorem pracy była dr Wanda Stępniak-Minczewa. Leszek obronił swoją pracę w ubiegłym roku w czerwcu. Obecnie pracuje jako stażysta w Ambasadzie Polski w Sofii.
Nasz słownikowy debiut zaczynamy od słownika terminologii piłkarskiej. Jeżeli ktoś chciałby wiedzieć jak Bułgarzy nazywają polskich piłkarzy i co mają na myśli wołając Пеневата чета niech koniecznie zajrzy do słownika!
Słownik można pobrać na stronie: http://www.box.net/shared/7x691i6h64
Wszystkim, którzy będą z niego korzystać przypominamy o poszanowaniu praw autorskich.
Zapewne zauważyliście, że nasz dział nie ma jeszcze tytułu. Chyba ostatnio brak nam weny twórczej i muza nas nie 'natchniuza' dlatego zapraszamy wszystkich do wpisywania w polu komentarza propozycji tytułów do działu słownikowego.
czwartek, 7 stycznia 2010
Balkan Sevdah zagra w klubie Re
Profil zespołu na lastfm http://www.lastfm.pl/music/Balkan+Sevdah
AM
Kultury słowiańskie między postkomunizmem a postmodernizmem
Więcej o książce i jej powstaniu można przeczytać na stronach:
http://postslavia.filg.uj.edu.pl/html/start.php?id=warsztat
http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1171,strona,Kultury_slowianskie_,katid,0.html
http://www.studencka.com.pl/?page=shop/flypage&product_id=4893&
Do zobaczenia w piątek w Cafe Szafe!
AM