Gorąco polecamy!
GS
Film dokumentalny "Wspólny los" (2007) jest zwyczajną opowieścią o życiu zwyczajnych ludzi w pewnej całkiem zwyczajnej bułgarskiej wsi, której nie sposób odróżnić wśród setek innych bałkańskich wiosek. To tu od wieków żyją w zgodzie muzułmanie i chrześcijanie, oddając cześć tym samym świętym miejscom oraz chroniąc pamięć swojej ziemi.
To historia, której bez wątpienia warto poświęcić chwilę zadumy...
Informacje o autorce:
Docent Weneta Jankowa jest absolwentką filologii bułgarskiej i filologii tureckiej, wykłada folklorystykę na Uniwersytecie w Szumenie. Jest autorką ponad 80 artykułów i szkiców naukowych z dziedziny folklorystyki, etnologii, historii, kultury oraz książek: "Meżdu ustnoto i pisanoto slowo: folkloryt i narodnite żitija" (1997), "Etnokulturni wzaimndejstwija" (2005) i "Toposi, pamet, identicznosti. Kym folklora na mjusjulmanite i hristjanite w Szumensko" (2007). Jej zainteresowania naukowe skupiają się na płaszczyźnie wzajemnych oddziaływań etnokulturowych, komunikacji międzykulturowej, pamięci zachowanej w kulturze, tożsamości Bałkanów i tradycji tamtejszych wspólnot etnicznych.
Obecnie wykłada język i kulturę bułgarską na Uniwersytecie w Debreczynie (Węgry).
Ania Marczak
Bałkańska potańcówka pomiędzy DNIEM YU-REPUBLIKI, Andrzejkami i Mikołajkami zabawa niebiletowana!
Zapraszamy!
Wielkopolska jest jednym z nielicznych regionów w Europie, który w swoim terenie posiada aż 5 (spośród 8 w skali całego kraju), funkcjonujących jeszcze po dziś dzień, odmian dud. Gmina Siedlec i powiat wolsztyński, leżące na styku Królestwa Kozła i Krainy Dud, są jednym z tych nielicznych obszarów w Polsce, na których jeszcze do niedawna występowały „dudy z krzywym rogiem” i „kozioł z długim bąkiem” (K. Miaskowski 1612). Żywotność i rangę tradycji dudziarskich podkreśla jeszcze jeden – unikalny w skali całego kraju – fakt przeprowadzenia Pierwszego Konkursu Muzyki Ludowej w Kopanicy 20 czerwca 1937 r., w ogrodach ks. kanonika Edmunda Majkowskiego.
W programie warsztatów: nauka ekspresyjnych pieśni mieszkańców Rodopów – gór leżących na południu Półwyspu Bałkańskiego, oraz jednego z najbardziej charakterystycznych rodzajów wielogłosu, czyli śpiewu szopskiego.
A także: praca nad emisją głosu – tą naturalną i tą o bardzo specyficznym, płaskim brzmieniu, jak również nad charakterystycznymi rytmami bułgarskimi, nauka podstawowych kroków bułgarskiego horo – grupowego tańca po kole. Pokaz filmu Georgi Torneva „Bułgaria – Kod wieczności”.
Znajomość języka bułgarskiego oraz przygotowanie muzyczne nie jest wymagane.
Weronika Grozdew-Kołacińska – wokalistka o bułgarskich korzeniach, dr etnomuzykologii. Od kilkunastu lat współtworzy projekty muzyczne na pograniczu stylów i kultur, współpracując z wybitnymi artystami i uznanymi zespołami (Sarakina, Swoją Drogą, Sine Nomine, Village Kollektiv, Zespół Polski Marii Pomianowskiej, Lao Che, Frutti di Mare, Masala, Mosaic, Sharena, Transglobal Underground, Piotr Salaber, Krzysztof Majchrzak, Pablopavo, DesOrient, Ars Nova Jacka Urbaniaka) i występując na najbardziej prestiżowych scenach muzycznych świata. Jest wielokrotną laureatką konkursu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” oraz „Folkowego Fonogramu Roku”.
Cena warsztatów - 220 zł
Zapisy i informacja: Tel. 504792735; szumimi@tlen.pl; www.szumimi.pl
źródło: BIK
Ania Marczak
„ŚLADAMI BUŁGARII WIELOKULTUROWEJ”
Organizatorzy: Koło Naukowe Slawistów im. T. Lehra-Spławińskiego (UJ), Koło Naukowe Slawistów „Światowid” (UŚ)
Cel: Celem projektu jest sprawdzenie, jak nośne hasło „wielokulturowość” realizuje się w dzisiejszej Bułgarii. Chodzi o sprawdzenie w jakim stopniu stworzona na przestrzeni stuleci mieszanka tradycji i kultur wygląda dziś.
Czy Pomacy w Bułgarii są jak Indianie w Stanach?
Czy w Sofii, gdzie znajduje się największa w Europie synagoga Żydów Sefardyjskich, mieszkają jacyś Żydzi?
Dlaczego w Płowdiwie mieszka najwięcej przedstawicieli mniejszości etnicznych w Bułgarii?
I skąd na Bałkanie wzięli się Japończycy?
Mamy nadzieję, że na te i wiele innych pytań uda nam się odpowiedzieć podczas naszej podróży.
Studenci przed podróżą zostaną podzieleni na grupy. Każda z grup będzie miała za zadanie przygotować wcześniej informacje na temat konkretnego miejsca/ konkretnej grupy etnicznej/ historii, które potem zaprezentuje reszcie grupy.
Czas: piątek 13.05.2011 (wyjazd popołudniu) – niedziela 22.05. (powrót)
(ewentualnie: 20.05 – 29.05)
Koszt (na osobę): noclegi – ok. 280 zł, przejazd – ok. 410 = ok. 690 zł
POWYŻSZA KALKULACJA NIE OBEJMUJE ŻADNYCH DOFINANSOWAŃ I JEST POLICZONA „NA GÓRKĘ”
Program:
13.05. (piątek)
wyjazd
noc w autobusie
14.05. (sobota)
Widyń (miasto nad Dunajem/ POGRANICZE)
Magura (prymitywne malunki skalne w jaskini/ KTO TU MIESZKAŁ?)
Bełogradcziszki skali (rzeźby skalne/ miejsce kultu/ jeden z „cudów świata”)
nocleg w Sofii
15.05
Sofia (SOFIA WIELO- CZY JEDNOKULTUROWA?)
TEATR / SPOTKANIE Z TWÓRCAMI SPEKTAKLU
nocleg
16.05.
Muzeum Historyczne
Cerkiew w Bojanie
Warsztaty Tańców Ludowych
Spotkanie z Georgim Gospodinowem
17.05.
Riła – Riłski ezera (kolejka górska)
Riłski Monastyr (OBLICZA UŁGARSKIEGO PRAWOSŁAWIA)
nocleg Melnik
18.05.
Melnik (IN VINO VERITAS czyli dalszy ciąg poszukiwań prawdy o Bułgarii)
Rodopy (JAK DZIŚ ŻYJĄ POMACY? Wizyta w pomackiej wiosce/ spotkania/ rozmowy)
19.05.
Płowdiw (CO DZIŚ ZOSTAŁO Z „MIASTA WIELU KULTUR”? Muzea/ antyczny teatr/)
Wykład na Uniwersytecie
20.05.
Asenowgrad (NARODZINY BUŁGARII BUŁGARSKIEJ)
Baczkowski Monastyr
nocleg Płowdiw
21.05.
Kopriwsztica
Sofia (czas na zakupy)
noc w autobusie
22.05.
Kraków
zapisy: magdalena.pytlak@gmail.com
Wszystkim naszym czytelnikom chcielibyśmy gorąco polecić interesującą animację pt. „Българ”. Przygody Bułgara i jego przyjaciół nakreślają nieco komiczny obraz społeczności bułgarskiej. Można podszkolić nie tylko swój warsztat językowy, ale przede wszystkim dobrze się bawić. :)
GS
[fot. vashiatglas.com]We Wrocławiu odbywają się Marcowe Dni Bułgarii, które organizuje Hotel Tumski i Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii. Odwiedzający Wrocław będą mogli skosztować potraw bułgarskiej kuchni i obejrzeć wystawę fotograficzną Ireny Gałuszki. Dodatkowo organizatorzy przygotowali wiele atrakcji muzycznych i kulturalnych. Szczegółowy program znajduje się na stronie:
http://www.wtpbulgarii.free.ngo.pl/news/
Część I:
25.02/pt/ - g. 18 - Świetlica Bułgarska - ul. Ruska 46A - "Atelie Marteniczka - Czestita Baba Marta" : Wspólne wyplatanie Marteniczek oraz Spotkanie Wrocławskich Bulgarów i Przyjaciół Bułgarii we Wrocławiu z okazji Święta Narodowego 3 Marca. Powitanie Bułgarskiej Wiosny poprzez wyplatanie Marteniczek i wzajemne obdarowywanie się przy tradycyjnym bułgarskim stole z wypiekami, potrawami regionalnymi i markowym bułgarskim winem. Do obejrzenia wystawa fotograficzna o życiu Wrocławskich Bułgarów i ich działalności poprzez WTPB.
27.02/nied/ - g. 9 - Uroczysta Liturgia w intencji Narodu Bułgarskiego z okazji Święta Narodowego 3 Marca z udziałem chóru muzyki cerkiewnej OKTOICH. Korzenie Tradycji "Od Ojcowizny do Ojczyzny"- prezentacja wystawy o przenikaniu obyczajów i tradycji bułgarskich do Wrocławia poprzez działalność kulturalno-oświatową Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Bułgarii, wykonana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
2.03/wt/ - g. 12 - Hotel TUMSKI - Sala Czarna - Konferencja prasowa z okazji Inauguracji XVI Marcowych Dni Bułgarii we Wrocławiu oraz "Dni Kuchni Bałkańskiej w HOTELU TUMSKIM"
- Otwarcie wystawy fotograficznej "Bułgarskie Klimaty" Ireny Gałuszki, artysty - fotografa z Rzeszowa
- Degustacje potraw Kuchni Bułgarskiej i markowego wina bułgarskiego VINI -Sliven - Degustacja tradycyjnych jarskich przetworów regionalnych firmy BULECO z Poznania
- Tajniki bałkanskiej kuchni w książce "Bałkańskie Zapiski Kuchenne" - autorstwa Iliany Genew
- Promocja nowej książki Ałbeny Grabowskiej-Grzyb " Gdzie narodził się Orfeusz" czyli Bułgaria jakiej nie znacie ( Wydawnictwo "Świat Ksiażki"). "Marcowe życzenia"wiersze Rosicy Danailovei absolwentki PWR.
- Morze Czarne, Góry Bułgarskie, Bułgarska Róża, Folklor - wyjątkowe skarby Bułgarii - prezentacje
- Występy artystyczne: muzyczny i taneczny folklor bułgarski z Wrocławia: zespół Balkan Folk Acoustic - projekt popularyzacji muzyki i rytmów bułgarskich w Polsce pod kier.Ewgenija Genewa i Dimczo Angelowa, oraz projekt bułgarskich warsztatów tanecznych znanej popularyzatorki tanców w kręgu Ireny Konachowicz
od 03.03 - Dni Kuchni Bałkańskiej w Hotelu TUMSKIM - Karczma Młyńska - g.18 - w środy - bułgarska muzyka na żywo w wyk. zespołu Balkan Folk Acoustic cały marzec -Bulgarska Marteniczka na rzecz budowy nowej Kliniki "Przylądek Nadziei" - Warsztaty wyplatania "Marteniczek Nadziei" przez podopiecznych Fundacji Integracji Społecznej PROM i Stowarzyszeń Nie Jesteś Sam, Romani Bacht, Pierwszy Krok, Femina Fenix i Aukcje Marteniczek.
Część II: Witanie Wiosny z Marteniczkami - Bułgarskim symbolem wiosny, miłości i życzliwości, pod hasłem"Wrocław od lat Miastem Spotkań z Marteniczką"
21.03 - g.12 - Rynek Wrocławski w Dniu Wiosny: Happening "Bułgarska Marteniczka dla Dzieci z Wrocławskiej Kliniki Hematologii Dziecięcej AM" - na rzecz budowy nowej Kliniki "Przylądek Nadziei". Zapraszamy dzieci i dorosłych na wspólne wyplatanie i obdarowywanie się Marteniczkami
24.03 - g.20 - Klub Muzyczny Łykend - zespół Balkan Folk Acoustic: Bułgarskie Święto Wiosny
29.03-16.04 - Muzeum Etnograficzne - ul. Traugutta 111 -Bułgarskie akcenty na Wystawach Wielkanocnych "Palmy i Pisanki Wielkanocne" i "Bibułowe kwiaty":Prezentacja Marteniczek wykonanych przez wrocławskie dzieci i bułgarskie mistrzynie rękodzieła (Kiermasz Wielkanocny - 16.04, g.10)
Cały marzec: Dla wrocławskich szkół, domów dziecka, domów kultury i innych zainteresowanych organizujemy:
- Akcje edukacyjne, wystawy i warsztaty wyplatania Marteniczek oraz Wieczory bułgarskie z obyczajami i tradycjami narodowymi oraz degustacją kuchni bułgarskiej przy muzyce wrocławskiego zespołu Balkan Folk Acoustic www.audiomobile.republika.pl/balcan_pl.htm
O wystawie fotografii można poczytać na stronie:
http://hotel-tumski.com.pl/hotel/hotel,foto-wystawa-bulgarskie-impresje.xml
A oferta kulinarna znajduje się tu:
Nad tymi pytaniami zastanawialiśmy się przez pierwszy miesiąc studiowania filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Każde z nas miało inny, niebanalny powód żeby znaleźć się na tym kierunku, oczywiście poza czystą chęcią studiowania bułgarystyki...
Szybko okazało się, że kultura Bułgarii jest fascynująca: http://www.youtube.com/watch?
Po pierwszych lekturach odnaleźliśmy w Bułgarach i Polakach wspólne cechy. Za sprawą jednego klozetu (http://czytelnia.onet.pl/0,
Nasza grupowa poczta szybko zapełniła się linkami dotyczącymi Bułgarii i doszliśmy do wniosku i coraz bardziej utwierdzamy się w tym przekonaniu, że Bułgaria jest niesamowitym miejscem, które swoją działalnością postaramy się poznać i przybliżać na tym blogu
AZ i GS