http://www.muzykaduszy.pl/
Miłośników muzyki bałkańskiej informujemy, że można się jeszcze zapisać na warsztaty taneczne dla początkujących, które odbywają się w każdy poniedziałek w Krakowie. Zajęcia prowadzi Katarzyna Witek, absolwentka filologii bułgarskiej UJ, choreograf i kierownik Zespołu Tańców i Pieśni Bałkańskich IGLIKA. Więcej informacji o kursie można znaleźć na stronie http://www.iglika.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1
A wszystkich, którzy mają zamiar świętować karnawał w bałkańskich rytmach i zaprosić przyjaciół do wspólnego choro zapraszamy na dwudniowe warsztaty tańców bułgarskich. Kurs odbędzie się w ostatnich dniach stycznia w Warszawie. Więcej o warsztatach na stronie http://www.muzykaduszy.pl/
My również uczyliśmy się tańczyć choro na wyjeździe językowym w Piwnicznej i mimo że znamy tylko podstawowe kroki mieliśmy już okazję zaprezentować nasze umiejętności na różnych imprezach bałkańskich:-) Chcielibyśmy jeszcze napisać parę słów o samym tańcu. Na stronach internetowych pojawiają się różne definicje tańca choro, można też je znaleźć zapisane jako horo. Forumowicze kłócą się natomiast o jego pochodzenie. Wydaje się, że najlepiej taniec choro definiuje encyklopedia "Obyczaje, języki, ludy świata" wydana w 2007 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Poniżej zamieszczamy fragment opisu:
Choro (oro, kolo) taniec Pd. Słowian: Serbów, Chorwatów (kolo), Bułgarów (choro), Macedończyków, znany również w Rumunii (kolo walaskie). Tańce te wiązały się z dawnymi wierzeniami pogańskimi, kultem słońca (tańce do koła ze słońcem”). Tancerze, trzymając się za ręce (w szeregu pojedynczym lub podwójnym, w tym drugim przypadku splatając ręce poza plecami), formułują półokrąg otwarty. Istnieją dwie gł. odmiany tego tańca: ch. (kolo) chodzone i ch. (kolo) tańczone, odznaczające się przyspieszaniem tempa. Ch. wyróżnia się skomplikowaną, dostosowaną do zmiennego tempa strukturą choreotech. (w której dużą rolę odgrywa improwizacja). Charakterystyczne są zmiany metrum pod koniec tańca. Ch. jest wykonywane z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego złożonego z klarnetu, skrzypiec i bębna (…).
Zachęcamy wszystkich do nauki choro i innych tańców bałkańskich. A pamiętając o wciąż przyspieszającym się tempie i związanych z nim energicznych ruchach polecamy małą przekąskę przed nauką (np. słodką bakławę), gdyż jak mówi bułgarskie przysłowie гладна мечка хоро не играе czyli głodny niedźwiedź choro nie tańczy.
AM
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz