Powieść opowiada o przewrotnych losach dwóch Żydów- krawca i rabina. Główny bohater, Izaak Jakub Blumendfeld, przeżył dwie wojny światowe, trafił do 3 obozów koncentracyjnych i niejednokrotnie zmieniał obywatelstwo. Jego losy ukazują tragizm egzystencji w początkach XX wieku, o których narrator opowiada z ironią, dystansem i humorem. Całość okraszona jest typowo żydowskim poczuciem humoru, który pomaga oswoić się z tragicznym położeniem.
Pierwsza część wieczoru dotyczyła nie tylko samej powieści, ale również barwnego życia Angela Wagensteina i jego twórczości. Urodzony w Bułgarii w dzieciństwie wyjechał do Francji, ale powrócił do ojczyzny jeszcze przed rozpoczęciem liceum. Był członkiem organizacji antyfaszystowskiej za co w 1944 skazano go na karę śmierci. Wybawiło go wejście armii radzieckiej. Okres pobytu w więzieniu i oczekiwanie na śmierć wspomina jako najgorszy w swoim życiu. Po wojnie skończył studia filmowe w Moskwie.
W swoim dorobku ma filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Jego film „Starne” w reżyserii Konrada Wolfa otrzymał nagrodę specjalną jury na festiwalu w Cannes. Części wspomnianej trylogii szybko stały się bestsellerami i został przetłumaczone na język niemiecki, hebrajski, francuski, włoski, czeski, hiszpański i polski.
Po pytaniach i odpowiedziach przyszła pora na luźniejszą część wieczoru, czyli anegdoty żydowskie, które często pojawiają się w „Pięcioksiągu Izaaka”. Pan Wagenstein oraz Pan Strzałka przeczytali wybrane przez siebie fragmenty powieści, które wzbudziły salwę śmiechu wśród uczestników spotkania. Wieczór przebiegł w bardzo miłej atmosferze i myślę, że każdy kto w nim uczestniczył sięgnie do twórczości Angela Wagensteina.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz