wtorek, 2 listopada 2010

Maskirane - wykład prof. Wenety Jankowej


We wtorek 19 X, jako studenci filologii bułgarskiej UJ, mieliśmy okazję wysłuchać wykładu - pochodzącej z Bułgarii prof. Wenety Jankowej – pracującej w Szumen etnolog i folklorystki, aktualnie również pełniącej funkcję lektora węgierskich studentów bułgarystyki. Spotkanie dotyczyło zagadnienia bułgarskich masek ludowych , okresów i celu ich przybierania.

Zjawisko maskowania się jest powszechne dla każdej kultury, spotykamy je podczas karnawału, a także w ceremoniach i tradycjach ludowych. Bułgaria obfituje w różne typy masek. Szczególnie gorącym okresem jest czas wiosennego budzenia się życia. Ta pora ma charakter symboliczny, jest czasem przemian, przypomina o cykliczności natury oraz jej harmonii.

Maski w folklorze bułgarskim mogą stanowić element stroju noszony na głowie, zazwyczaj jednak pojęcie to jest szersze - cała postać ubrana jest w kostium, którego maska jest główną i nieodłączną częścią. Zazwyczaj przebierańcami mogą być jedynie młodzi, zdrowi i co za tym idzie silni mężczyźni, gdyż niekiedy ciężar stroju waha się od 15-20 kg. Można spotkać wiele odmian masek, najbardziej popularne były opatrzone bydlęcymi lub też kozimi rogami, co wiąże się ze starożytnym kultem rogaczy.

Najsłynniejszymi bułgarskimi przebierańcami są Kukeri, ukazujący się wiosną. Okazuje się jednak, że jest to tylko wariant obyczaju przebierania. W odmianach regionalnych można spotkać postaci takie jak Babugeri, czy też Dżamal (‘wielbłąd’ ).

Po wykładzie i kilku dotyczących go pytaniach, uśmiechając się szeroko na hasło „zele”(bg. ‘kapusta’, warzywo stosowane w Bułgarii do rozśmieszania fotografowanych), zwieńczyliśmy spotkanie pamiątkowym zdjęciem.

AZ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz